Багато країн світу рекомендують людям носити маски та публічних місцях, в рамках стратегії по боротьбі з пандемією. Ми звертаємо увагу на те, що деякі люди не носять маски і шукаємо цьому наукове пояснення.
З часу початку пандемії COVID-19 науковці та інші експерти обговорювали, чи повинні всі верстви населення носити маски для обличчя і чи повинні ці маски бути спеціальними медичними або звичайними масками, які можна пошити в домашніх умовах.
З початку квітня Центри з контролю і профілактиці захворювань (CDC) в США рекомендували людям носити маски в місцях, де фізичне дистанціювання неможливо.
Інші країни, такі як Великобританія та Німеччина, зробили обов’язковим використання захисної маски в громадському транспорті.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) довгий час ухилялася від таких рекомендацій, стверджуючи, що тільки медичні працівники, ті, хто в даний час має контакт з новим коронавірусом, а також ті, хто доглядає за ними вдома, повинні носити маски медичного рівня.
Але на початку червня ВООЗ випустила список рекомендацій, що пропонують найбільш підходящі типи масок для носіння в різних умовах. Вони включали використання немедичних масок в людних місцях і в громадському транспорті.
У цій статті ми розглянемо чотири причини, за якими деякі люди вважають за краще не носити маски. Ми дивимося на претензії, які стоять за ними в контексті наукових даних, доступних сьогодні.
- Маски не захищають від коронавіруса тих, хто їх носить
Маска не здатна на 100% захистити від зараження коронавірусом і іншими вірусами.
Основна мета носіння маски, де фізичне дистанціювання неможливо, не захистити власника.
Замість цього, цей захід громадської охорони здоров’я спрямована на те, щоб зупинити поширення вірусу SARS-CoV-2 від інфікованих людей, які не мають симптомів або не мають симптомів передачі вірусу. Експерти називають це контролем джерел.
Замість того, щоб захищати власника, необхідно контролювати інфікованих людей, які можуть поширювати вірус.
- Докази відсутні
Затвердження: немає ніяких наукових доказів того, що маски ефективні
Професор Тріша Грінхалх з Оксфордського університету у Великобританії висловила підтримку використання масок для обличчя в декількох відомих наукових журналах, таких як The BMJ.
«Аргумент про те, що ми не повинні рекомендувати маски для обличчя, тому що немає опублікованих експериментів, не відповідає інший політиці громадської охорони здоров’я з інфекційного контролю в цілому і [COVID-19] зокрема», – нещодавно вона написала в Журналі оцінки в клінічній практиці. Практика.
«Математичне моделювання передбачає, що захиси особи, яке на 60% ефективно блокує передачу вірусу і використовується 60% населення, знизить R0 до рівня нижче 1,0».
– Професор Тріша Грінхалх
R0 – це технічний термін для основного числа розмноження, який відноситься до числа інших людей, яким одна людина може передати інфекцію.
Коли R0 нижче 1, кожна людина з SARS-CoV-2 передасть вірус менш ніж одному іншій людині, скоротивши загальну кількість випадків в популяції з плином часу.
Одне недавнє дослідження в BMJ Global Health розглядало передачу SARS-CoV-2 в 124 сім’ях, в яких принаймні один член мав COVID-19. Дані показали, що маски для обличчя були «на 79% ефективніше в зниженні передачі», якщо людина з COVID-19 носив їх до того, як у них з’явилися симптоми.
- Маски можуть збільшити ризик зараження
Затвердження: маски можуть бути забруднені, і кожен раз, коли власник вдихає, він вдихає забруднюючі речовини, а саме вірусні частинки
За словами ВООЗ, маски можуть бути джерелом інфекції для людини, яка їх носить.
Дослідження, проведене в 2017 році за участю 16 медичних працівників, показало, що самозабруднення було звичайним явищем, коли добровольці надягали і знімали засоби індивідуального захисту медичного рівня.
CDC рекомендують не торкатися маски брудними руками в громадських місцях і частіше її міняти.
Маски медичного призначення блокують проникнення мікроорганізмів в ніс і рот. Не ясно, чи стосується це і до саморобних масок.
У недавньому дослідженні, яке ще не пройшло експертну оцінку, дослідники перевірили різні тканини, щоб побачити, скільки крапель різного розміру пройде через них.
«Ми виявили, що більшість домашніх тканин істотно блокують краплі, навіть у вигляді одного шару. Завдяки двом шарам ефективність блокування може досягати ефективності хірургічної маски за рахунок значного зменшення повітропроникності », – пишуть автори в рукописи.
Затвердження: маски можуть привести до пневмонії або інших інфекцій легень
Немає даних, які б свідчили про те, що маски підвищують ризик розвитку у користувача пневмонії або інших бактеріальних, вірусних або грибкових інфекцій легень
ВООЗ визнає, що якщо людина носить одну й ту ж маску протягом тривалого часу, мікроорганізми можуть рости на тканини .
CDC рекомендує, щоб людина зняла захисну маску після повернення додому і випрала її перед тим, як знову використовувати. Це стосується масок для багаторазового використання.
- Маски можуть завдати шкоди власнику
Затвердження: маски обмежують споживання кисню і збільшують зміст вуглекислого газу (CO2), і вони збільшують потенційний ризик отруєння CO2
В одному невеликому дослідженні були розглянуті 39 добровольців, у яких була термінальна стадія ниркової недостатності і які проходили діаліз під час пандемії SARS в 2003 році. Дослідники виявили, що 70% учасників, які носили респіратор N95 протягом 4 годин під час лікування, відчували падіння рівня кисню.
Інше дослідження не знайшло відмінностей в рівнях кисню у 10 медсестер інтенсивної терапії, які носили респіратори N95 для своєї зміни.
Отруєння вуглекислим газом практично неможливо, і експерти в основному пов’язують його з аваріями, які відбуваються в замкнутих просторах, таких як кораблі і шахти.
Гіперкапнія, або гіперкарбія, виникає, коли у людини в крові занадто багато вуглекислого газу. Гіпервентиляція і деякі захворювання легень можуть призвести до гіперкапнії. Це може проявлятися як запаморочення і головні болі, так і сплутаність свідомості, судоми і кома.
Дослідження, проведені в 2006 році, показали, що під час пандемії атипової пневмонії в 2003 році у працівників охорони здоров’я, які носили респіратори N95 більше 4 годин підряд, частіше виникали головні болі.
Затвердження: маски небезпечні для людей з певними захворюваннями (ХОЗЛ, астма), так як вони можуть ускладнювати дихання
ВООЗ визнає, що люди, які живуть з астмою, хронічними респіраторними захворюваннями або проблемами з диханням, можуть зазнавати труднощів при носінні масок для обличчя.
CDC рекомендує, щоб ті, у кого проблеми з диханням, не носили маски.
Носити маску чи ні?
Чи вирішує людина слідувати порадам громадської охорони здоров’я і носити маску, залежить від індивідуального вибору, в крайньому випадку, в тих країнах, де носіння масок не є обов’язковим.
Деякі експерти вважають, що проведення рандомізованих контрольованих досліджень для виявлення точного вкладу масок в уповільнення поширення SARS-CoV-2, ймовірно, недоцільно.
Деякі люди можуть знаходити носіння маски простим пристосуванням до свого повсякденного життя і з готовністю будуть носити маску, коли виходять в багатолюдні місця, ходять за продуктами або відвідують друзів.
Для деяких людей, таких як маленькі діти і люди з проблемами дихання, носіння маски недоцільно або неможливо. Проте, ці люди можуть все ще отримати вигоду, якщо інші носять їх.