fbpx

Гострі кишкові інфекції у дітей

Гострі кишкові інфекції

Літо для дітей  – пора позитивних емоцій та приємного відпочинку: сонячні теплі дні, свіжі овочі та фрукти, канікули та відпустки, відпочинок на природі. Проте літній сезон,  окрім веселих вражень, може залишити і сумні спогади, якщо не убезпечити себе та дітей від збудників інфекційних захворювань. Особливо актуальною проблемою влітку є кишкові інфекції

   Які бувають кишкові інфекції?

Кишковими називають інфекції, які вражають шлунково-кишковий тракт – гастрити, ентерити (запалення тонкого кишківника), коліти (ураження товстого кишківника). Всі ці гострі захворювання можуть бути поєднані між собою: гастроентерити, ентероколіти  тощо.

  • Гострі кишкові інфекції досить поширені і займають друге місце після гострих респіраторних захворювань. Залежно від збудника інфекції бувають бактеріальної природи та вірусного походження. Гострі кишкові інфекції бактеріальної природи викликаються патогенними ентеробактеріями (дизентерія, сальмонельоз, ієрсініоз…) та умовно-патогенними                мікроорганізмами (клебсієлою, протеєм, клострідіями…).

Вірусні  діареї викликаються астровірусами, ротавірусами, норовірусами тощо.

Прояви хвороби

Спільними симптомами для всіх видів кишкових інфекцій є :

  • діарея—рідкі водянисті випорожнення більше ніж 3 рази протягом доби;
  • блювання
  • здуття живота
  • болі в животі
  • підвищення температури тіла
  • відмова від їжі
  • в’ялість

Через блювоту та діарею розвивається зневоднення організму, яке може привести до загрозливих станів. Проявами зневоднення є спрага, сухі губи та язик, сухість шкіри, головний біль, сонливість, рідкий  сечопуск (дитина мочиться менш як 3 рази за добу), у грудних діток ’’западає ’’ тім’ячко.

Джерела зараження

Зараження кишковими інфекціями відбувається тільки через рот, віруси також передаються повітряно-краплинним шляхом.  Людина заражається внаслідок вживання заражених продуктів або води, через брудні руки, продукти харчування,  рідше – при контакті з хворим через предмети побуту. При цьому наявність збудників та процес їх розмноження не впливає на смакові якості продукту.

Джерело інфекції – хвора гострою або прихованою формою захворювання людина, при деяких інфекціях – це можуть бути домашні тварини, птахи. Збудники кишкових інфекцій живуть і розмножуються у кишківнику хворої людини і виділяються у зовнішнє середовище з випорожненнями.

Зараження немовлят частіше всього відбувається при недотриманні правил особистої гігієни під час годування та догляду за дитиною від хворих членів сім’ї( в яких ознаки захворювання можуть бути непомітними),через інфіковані іграшки, посуд.

Досить часто інфікування відбувається під час ковтання забрудненої води при купанні у відкритих водоймах.

Лікування гострих кишкових інфекцій

Що ж робити, якщо у дитини з’явилися прояви кишкової інфекції?

Обов’язково потрібно звернутися до лікаря, так як тільки він в змозі оцінити стан дитини, ступінь зневоднення, виявити ускладнення та вирішити питання про доцільність госпіталізації.

Проте, до приходу медичного працівника можна простими заходами полегшити страждання дитини і запобігти прогресуванню хвороби. Так як основною причиною важкого стану при кишкових інфекціях є зневоднення організму, тому потрібно до приходу лікаря розпочати випоювання дитини. Для цього використовують спеціальні розчини, які відновлюють водно-сольовий баланс організму. Якщо спеціальних розчинів немає, то можна використовувати  негазовану слабо-мінералізовану  мінеральну воду, підсолоджений чай. На кожне рідке випорожнення дітям до 2-х років дають 50-100мл рідини, старше 2-х років – 100—200 мл . Обов’язково дають рідину дробно, кожні 5—10 хвилин по 1—2 чайні ложки (разова велика кількість рідини може викликати блювання).

Однією з важливих складових  лікування гострих кишкових інфекцій є правильно побудована дієта. Потрібно пам’ятати, що неадекватне харчування та будь-які погрішності в дієті можуть ускладнити перебіг хвороби, але також  і тривале обмеження в харчуванні може привести до таких наслідків. Тому на всіх етапах лікування гострих кишкових інфекцій необхідно прагнути до повноцінного  фізіологічного харчування, враховуючи вік дитини та стадію хвороби.

Медикаментозне лікування призначає  тільки лікар. Не можна самим призначати медикаменти для лікування гострих кишкових інфекцій,так як це може викликати погіршення стану хворого.

Симптоми ,при яких негайно потрібно звернутися до лікаря:

  • дитина відмовляється від пиття, в’яла, рідкий сечопуск;
  • повторне блювання;
  • часті та рідкі випорожнення, прожилки крові у калі;
  • висока лихоманка.

Профілактика гострих кишкових інфекцій

   Захворіє дитина чи ні на гостру кишкову інфекцію залежить від багатьох чинників, але сприйнятливість до кишкових інфекцій у дітей дуже висока. Після перенесеної кишкової інфекції імунітет нестійкий, тому не виключена можливість повторних захворювань. Любе захворювання легше попередити ,ніж потім лікувати. Тому дотримання простих правил допоможе убезпечити себе та своїх близьких  від кишкових інфекцій:

  • дотримуватися правил особистої гігієни;
  • ретельно мити руки перед вживанням їжі;
  • мити та тримати у чистоті всі поверхні та кухонні приладдя ,що використовуються для приготування їжі;
  • користуватися індивідуальним посудом;
  • запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де готують їжу та зберігають харчові продукти;
  • регулярно мити та обдавати окропом дитячий посуд та іграшки;
  • окремо готувати та зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м’ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);
  • ретельно мити всі овочі, фрукти, ягоди та інші продукти, які вживаються сирими
  • для обробки сирих продуктів використовувати окремі кухонні приладдя (ножі, дошки тощо);
  • ретельно прожарювати або проварювати продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і рибу;
  • дотримуватись відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів (не залишати приготовлені харчові продукти при кімнатній температурі більше ніж на 2 години);
  • використовувати безпечну воду, не пити воду з неперевірених джерел.

Сподіваємося, що дотримання наших порад і цих простих правил допоможе  уберегти від захворювань на гострі кишкові інфекції Вас та Ваших близьких.

Будьте здорові!

 

 Записатись на прийом
Залишіть свої контактні дані і наш менеджер зв’яжеться з вами за для обговорення деталей.