fbpx

Розвиток дитини на першому місяці життя

Розвиток дитини

Привіт, батьки!

Народження дитини – щаслива мить. Позаду   бентежливі місяці вагітності та пологи – і ось ваша крихітка у вас на руках. Ви вже бачили ,як дитинка зробила перший вдих ,почули перший плач і поміняли перший брудний  підгузник.

Та що далі? Як виростити свою дитину здоровою та щасливою?  

Про всі важливі моменти розвитку дитини на першому місяці життя розповість лікар-педіатр Мушак Лілія Володимирівна.

Перший рік для дитини дуже важливий. Від безпорадного новонародженого до активного малюка вашій дитині потрібно лише 12 коротких місяців, щоб пережити це неймовірне перетворення. Діти ростуть і змінюються вражаючими темпами, і кожен місяць приносить нові та захоплюючі події. Тому  давайте розглянемо основні віхи, які ви можете очікувати протягом першого чарівного року життя вашої дитинки.

Розвиток дитини: перший місяць

Може здатися, що ваш малюк в цей період просто їсть і спить. Але насправді під час цього першого етапу розвитку тіло та мозок немовляти навчаються жити у зовнішньому світі.  Отже, як ми виглядаємо:

  • ручки і ніжки зігнуті, долоньки стиснуті в кулачки (це називають флексорною позою ); тіло може бути вкрите пушковим волоссячком (лануго), яке з часом зникає; нігті малюка сформовані і доходять до краю пальчика або можуть бути довшими; вії та бровенята розвинені не дуже чітко;  очі у всіх немовлят  сіро-блакитні;  на голові немовляти є м’яка ділянка ромбовидної форми – це велике тім’ячко, його розміри зазвичай від 1 до 3 см завширшки (у недоношених діток, буде відкритим ще одне тім’ячко – мале, воно розташоване поблизу потиличної кістки і  розміри  менші – 0,3-0,5см) ; на личку можуть бути білі точки – це так звані мілії, які з часом зникнуть самостійно; частота дихання коливається в межах 40-60 на хвилину   і серцебиття 140-160 ударів на хвилину.

Органи чуття новонародженого розвинені слабо, проте дитинка добре розрізняє смак. Немовлята можуть реагувати на запахи, джерело яких знаходиться в безпосередній близькості (наприклад, добре відчуває запах грудного молока, коли мати бере на руки і малюк намагається ’’ткнутися’’ в груди,  і, навпаки, може не сподобатися запах крему для грудей, тому буде капризувати під час годування). Зір розвинений слабо: новонароджений сприймає тільки світло, погляд не фіксується, у дитинки спостерігається фізіологічна косоокість, яка проявляється нескоординованими рухами очей. Слух теж розвинений недостатньо, але немовля реагує тільки на сильні звуки здриганням, скороченням м’язів  обличчя, зміною частоти  та глибини дихання.

Після відпадання пупкового залишку (зазвичай на 3-4 добу), на його місці утворюється пупкова ранка. Догляд за ранкою займає від 7 до 14 днів. Ви повинні дбати про те, щоб пупкова ранка залишалася чистою і сухою, в іншому випадку існує ймовірність бактеріального запалення.

Хоча новонароджене янголятко здається крихітним і беззахисним, це не зовсім так. Природа обдарувала малюка вродженими  рефлексами, за допомогою яких немовля адаптується в незнайомому світі. Наявність та вираженість цих рефлексів – важливий показник здоров’я, які перевіряє лікар при першому знайомстві з вашим малюком. Основні з них :

*смоктальний рефлекс – варто піднести до рота новонародженого груди або соску, як він починає робити смоктальні рухи;

*пошуковий рефлекс – при  подразненні  кутика роту малюка  він поверне головку в бік подразника і привідкриє  ротик;

*хапальний рефлекс- злегка натисніть на долонну поверхню кисті  дитина затисне його в кулачок;

*рефлекс Моро – положення на спині. Рефлекс викликається різними прийомами- легкий удар по поверхні на якій лежить дитина, звуковим або вібраційним подразником. Відповідною реакцією дитини є відведення рук в сторони, випрямлення ніжок ,попередньо зігнутих і приведених до животика – 1а фаза рефлексу.

Зведення рук з тенденцією до обхвату тулуба – 2а фаза рефлексу.

*рефлекс повзання-положення на животику. Якщо до підошви приставити долоню, то дитина рефлекторно відштовхується від неї ніжками.

Фізичний розвиток

На першому місяці маса тіла в перші 3 дні знижується, а потім дитина активно починає набирати вагу. До кінця першого місяця новонароджений малюк прибавляє до маси тіла при народженні близько 600 грам і підростає приблизно на 3 см. Окружність голівки збільшується на 1,5-2 см

Психомоторний розвиток
  • Активно рухає ручками і ніжками одночасно.
  • Лежачи на животику, злегка піднімає голівку.
  • Прислухається до брязкальця.
  • Перестає плакати, коли бачить або чує маму.
  • Реагує здриганням на різкий звук.
  • Повертає голову до світла.
  • Може зосередитись на чомусь на відстані 20-30 см від обличчя (особливо на обличчі мами)
  • До кінця першого місяця немовля може посміхатися  і сказати перше ’’агу’’
ЕМОЦІЇ

Перші емоції немовля відчуває відразу після народження і буде проявляти їх єдиним поки що доступним йому способом – криком.

Не варто переживати, коли малюк кричить. В такий спосіб він намагається донести нам, що можливо він голодний, або йому холодно, або сумно і страшно,  можливо хочеться спати або просто просить вашої уваги. Уважно прислухаючись   до інтонацій, ви дуже швидко навчитеся ’’розшифровувати’’ вимоги свого малюка.

Приділяйте максимум турботи і тепла своїй крихітці, погладжуйте його, розмовляйте тихим приємним голосом, співайте пісеньки, читайте книжки, включайте приємну тиху музику. Пам’ятайте ,емоційний стан  дитинки багато в чому залежить від вашого настрою. Тому мине не так багато часу і ваш малюк подарує вам свою першу незабутню щиру посмішку.

 

Поради батькам

На першому місяці життя особливих потреб у малюка небагато. Він багато спить, смішно позіхає і навіть чхає, їсть і бруднить пелюшки Тому завдання  батьків полягає в наданні відчуття безпеки, адже саме в перші тижні дитина робить висновок про світ в який прийшла.

Основні принципи, яких повинні дотримуватися  батьки на першому місяці життя немовляти:

  • дуже важливо налагодити грудне вигодовування і пропонувати груди на першу вимогу;
  • після кожного годування тримайте малюка ’’стовпчиком’’, щоб він відригнув;
  • підтримуйте голівку, шия вашої дитинки ще нестійка;
  • слідкуйте за положенням головки дитини; не допускайте, щоб вона часто була повернута в одну сторону; це може стати причиною проблем з м’язами шиї;
  • змінюйте підгузки або пелюшки по мірі намокання; міняти підгузки краще частіше, щоб уникнути небажаних проявів на шкірі малюка;
  • згідно сучасних рекомендацій ААП (Американської академії педіатрії) найбільш відповідним  та безпечним положенням під час сну  для малюка є положення на спині; крім того, безпечно спати окремо від дорослих; безпечно спати також на  твердій поверхні, так як м’яка поверхня може формувати заглиблення та перекривати дихальні шляхи;
  • гуляйте на свіжому повітрі;
  • для того, щоб краще дбати про здоров’я та благополуччя малюка обов’язково спостерігайтеся у педіатра, який підкаже як правильно доглядати  за малюком, як правильно проводити профілактичні заходи  для зниження ризику виникнення різного виду захворювань, допоможе рости здоровим і щасливим.
 Записатись на прийом
Залишіть свої контактні дані і наш менеджер зв’яжеться з вами за для обговорення деталей.