Ми продовжуємо розповідати про особливості розвитку дітей з народження і до досягнення 1 року.
Незважаючи на те, що перший місяць був сповнений багатьма незабутніми моментами, попереду ще багато захоплюючих етапів розвитку вашої дитини.
Протягом першого місяця малюк познайомився з навколишнім світом, дізнався багато цікавого. І хоч більшу частину свого часу дитинка продовжує спати (близько 20 годин на день), періодів неспання уже буде значно більше, тому ви зможете переконатися, як багато малюк уже досягнув.
Найголовніше досягнення – це встановлення зорового контакту з батьками (пильно вдивляється в обличчя) і справжній прояв радості – щира посмішка у відповідь на ласкаве звернення. У цьому віці дитинка впізнає маму, уважно слухає її. Хоч плач і надалі залишається основним способом спілкування, малюк починає вимовляти поодинокі звуки (це називають гулінням ), рухає губами, жестикулює.
Дитина повертає голову в напрямку до звуку, піднімає і утримує її декілька хвилин, а в положенні на животі впевнено втримує піднятою голову на короткий час. М’язовий тонус слабшає і немовля частіше розкриває кулачки, може спостерігати за своєю рукою. Якщо покласти іграшку в долоньку, багато діток можуть її утримати декілька секунд. Фіксує погляд на яскравих об’єктах, тому уже можна бавитися першими брязкальцями і підвішувати каруселі над ліжечком.
Великим досягненням малюка є вміння подавати сигнали і очікувати на них відповідь, починає встановлюватися асоціація: ’’покричу – і мене візьмуть на руки’’. Емоційний зв’язок між мамою та дитинкою дуже міцний. Малюк відчуває ваш настрій, тому більше посміхайтесь, спілкуйтесь лагідним спокійним голосом, допоможіть вдосконалити його перші досягнення: повторяйте звуки за дитиною, затримуйте на собі погляд, в кімнаті розмістіть багато барвистих картинок, предметів, іграшок, включайте приємну музику, гуляйте на вулиці. Носіть дитинку на руках (повірте – цього не буває забагато), це сприяє різнобічному розвитку, особливо емоційній та сенсорній сферам, створює відчуття спокою та безпеки.
За другий місяць життя малюк зазвичай прибавляє у вазі 800 грамів і виростає на 3 см. Режим вільного годування за вимогою триває, але тепер режим малюка уже сформувався і тому кількість годувань в середньому становить 7-8 разів на добу (при грудному годуванні -частіше 8-10 разів, оскільки грудне молоко швидше перетравлюється, ніж суміш, і тому відчуття голоду в малюка наступає раніше, ніж при вживанні дитячої суміші). Отже, годуємо з перервою 2,5-3 години, нічний сон може тривати 6 годин без перерви.
У віці 1,5 місяці найкращий час починати гімнастику та масаж. Основний прийом масажу в цьому віці – рівномірне та ніжне прогладжування долонею по шкірі малюка. Займайтеся з дитиною щодня в той самий час, через годину після годування.
У віці двох місяців відбувається плановий огляд у педіатра. Разом з лікарем ви відслідкуєте динаміку розвитку малюка, обговорите режим дня і харчування. У цьому віці дитинка повинна отримати першу дозу планового щеплення від поліомієліту, кашлюку, дифтерії, правця, гемофільної інфекції та гепатиту В. Перед вакцинацією педіатр огляне малюка, щоб переконатися, що немає підстав для перенесення щеплення. Після щеплення дотримуйтеся звичайного режиму, включаючи прогулянки.
Отже, у вашого малюка розпочинається активна фаза зростання і ви з подивом усвідомлюєте як ваша крихітка зростає щодня і дарує вам незабутні моменти щастя .