fbpx

Що потрібно знати про коронавірус

Коронавірус – це вірус, який зазвичай вражають дихальні шляхи ссавців та  людини. Вони пов’язані з застудою, пневмонією та тяжкий гострий респіраторний синдром (ГРВІ) та можуть також вражати кишечник.

Коронавірус був вперше виділений в 1937 році з вірусу інфекційного бронхіту у птахів. Ці віруси є причиною від 15 до 30 відсотків поширених простудних захворювань.

За останні 70 років вчені виявили, що коронавіруси можуть інфікувати мишей, щурів, собак, кішок, індичок, коней, свиней і велику рогату худобу. Зовсім недавно влада виявили спалах коронавірусу в Китаї, яка в даний час досягла інших країн.

Швидкі факти про коронавірус

 • Не існує вакцини і ліків від коронавірусу
 • Коронавірус викликає як SARS, так і MERS.
 • Коронавіруси зустрічаються як у людей, так і у тварин.
 • Існує сім відомих людських коронавірусів.
 • SARS поширився з Китаю, викликавши інфекцію в 37 країнах, в результаті чого загинули більше 1000 людей

Що таке коронавіруси?

Коронавіруси можуть викликати грипоподібні симптоми і респіраторні симптоми.

Людські коронавіруси (HCoV) були вперше виявлені в 1960-х роках в носі пацієнтів із застудою. Два коронавіруса людини відповідальні за більшу частку простудних захворювань OC43 і 229E.

Коронавіруси отримали свою назву на підставі короновидних виступів на їх поверхнях.

Серед людей інфекція частіше всього виникає в зимові місяці, а також на початку весни. Нерідко людина захворює застудою, викликаною коронавірусом, а потім знову підхоплює його приблизно через чотири місяці.

Це тому, що антитіла до коронавірус не зберігаються протягом дуже довгого часу. Крім того, антитіла до одного штаму коронавірусу можуть бути не чутливі проти інших штамів.

Симптоми коронавірусу

Симптоми застуди або грипу зазвичай проявляються через два-чотири дні після зараження коронавірусів, і вони зазвичай слабо виражені. Проте, симптоми варіюються від людини до людини, і деякі форми вірусу можуть бути смертельними.

Симптоми включають в себе:

 • чхання
 • нежить
 • втома
 • кашель
 • лихоманка
 • біль в горлі

Людські коронавіруси можна легко культивувати в лабораторії, на відміну від риновірусу, ще однієї причини застуди. Це ускладнює оцінку впливу коронавірусу на національну економіку та практику охорони здоров’я.

Немає ніякого лікування від коронавиірусу, тому лікування включає в себе:

 • Домашній режим
 • Відпочинок і достатню кількість рідини
 • Уникайте куріння і вживання алкоголю.
 • Зволоження повітря
 • Препарати для нормалізації температури тіла

Вірус може бути діагностований шляхом взяття зразка, таких як слиз з носа або кров.

Які відомі типи вірусів?

Різні види людських коронавірусів розрізняються за ступенем тяжкості захворювання, яке вони викликають, і за ступенем їх поширення.

В даний час існує сім визнаних типів коронавірусів, які можуть інфікувати людей.

Загальні типи включають в себе:

229E (альфа-коронавірус)

NL63 (альфа-коронавірус)

OC43 (бета-коронавірус)

HKU1 (бета-коронавірус)

Більш рідкісні, більш небезпечні типи включають MERS-CoV, який викликає близькосхідний респіраторний синдром (MERS), і важкий гострий респіраторний синдром (SARS-CoV), коронавірус, відповідальний за SARS. У 2019 почав поширюватись новий небезпечний штам 2019 nCoV.

Як передається вірус?

Коронавірус може передаватися від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні.

Так не було багато досліджень про те, як людський коронавірус поширюється від однієї людини до іншої.

Коронавіруси можуть поширюватися наступними способами:

 • Кашель і чхання без прикриття рота можуть розсіювати краплі в повітрі, поширюючи вірус.
 • Дотик або рукостискання з людиною, у якого є вірус, може передати вірус від однієї людини іншій.
 • Контакт з поверхнею або об’єктом, що містить вірус, а потім торкання носа або очей
 • У рідкісних випадках коронавірус може поширюватися при контакті з калом.

2019 nCov

У 2019 Центри з контролю і профілактиці захворювань (CDC) почали моніторинг спалаху нового коронавірусу. Влада вперше виявили вірус в Ухані, Китай. Вони назвали його 2019 новим коронавірусом (2019 nCov).

Понад 100 тисяч людей заразилися вірусом у Китаї. Органи охорони здоров’я виявили кілька інших людей з 2019-nCov по всьому світу, в тому числі кілька людей в Сполучених Штатах. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила надзвичайну ситуацію в області суспільної охорони здоров’я, пов’язану з 2019-nCov.

З тих пір 2019 nCov вірус виявлений 24 інших країнах. У Сполученому Королівстві 10 лютого 2020 року клініка в Брайтоні тимчасово закрилася після того, як один із співробітників заразився вірусом.

Деякі з перших людей з 2019-nCov були пов’язані з ринком тварин і морепродуктів. Спочатку це передбачало, що тварини передають вірус людям. Проте, люди з більш пізнім діагнозом не мали зв’язку з ринком і не мали до нього доступу, що говорить про те, що люди можуть передавати вірус один одному.

Інформація про вірус в даний час мізерна. У минулому респіраторні захворювання, які розвиваються від коронавірусів, таких як SARS і MERS, поширювалися через тісний контакт з людиною.

Однак, хоча деякі віруси дуже заразні, з коронавірусами неясно, наскільки швидко вони будуть поширюватися.

Симптоми варіюються від людини до людини з інфекцією 2019 nCov. Це може привести до незначних або відсутності симптомів. Тим не менш, коронавірус також може привести до серйозних захворювань і може бути смертельним. Загальні симптоми включають в себе:

 • лихоманка
 • порушення дихання
 • кашель

Людина може помітити симптоми після зараження через 2-14 днів.

В даний час немає вакцини для 2019 nCov. Але вже розроблені тест системи для його виявлення.

SARS

Важкий гострий респіраторний синдром (SARS) був заразним захворюванням, викликаним коронавірусів SARS-CoV. Він призводить до важких форм пневмонії.

Вірус зародився в провінції Гуандун на півдні Китаю в листопаді 2002року і в кінці кінців досяг Гонконгу. Звідти він швидко поширився по всьому світу, заражаючи людей в 37 країнах.

SARS-CoV унікальний. Він може викликати захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів, а також може викликати гастроентерит.

Симптоми ГРВІ розвиваються протягом тижня і починаються з температури. На початку захворювання у людей з’являються симптоми, схожі на грип, такі як:

 • сухий кашель
 • озноб
 • пронос
 • порушення дихання
 • ломота і біль в м’язах

Пневмонія, важка інфекція легень, може розвинутися згодом. На самій пізній стадії SARS викликає недостатність легень, серця або печінки.

Під час епідемії було підтверджено 8 098 випадків ГРВІ з 774 смертельними наслідками. Це дорівнює рівню смертності 9,6 відсотка. Ускладнення спостерігалися у літніх людей, і половина всіх інфікованих людей у ​​віці старше 65 років не захворіла. Врешті-решт він був узятий під контроль в липні 2003 року.

MERS – потенційно смертельний коронавірус

MERS, викликаний коронавірусом MERS-CoV, вперше був виявлений в 2012 році. Це важке респіраторне захворювання вперше з’явилося в Саудівській Аравії і з тих пір поширилося в інші країни. Вірус досяг США, і найбільша спалах за межами Аравійського півострова сталася в Південній Кореї в 2015 році.

Симптоми включають жар, задишку і кашель. Хвороба поширюється через тісний контакт з людьми, які вже були заражені. Однак всі випадки MERS пов’язані з особами, які нещодавно повернулися з поїздки на Аравійський півострів.

MERS смертельний у від 30 до 40 відсотків людей, які були заражені.

 Записатись на прийом
Залишіть свої контактні дані і наш менеджер зв’яжеться з вами за для обговорення деталей.