fbpx

Що таке аденоїди і аденоїдит?

Что такое аденоиды и аденоидит?

Аденоїди являють собою групу лімфоїдних тканин, розташованих на задній стінці носоглотки за м’яким небом. Аденоїди, поряд з піднебінним мигдаликом, язиковими мигдалинами і трубними мигдалинами Герлаха, складають так зване кільце Вальдейера. Разом ці тканини функціонують як невід’ємна частина імунної системи людини. Віруси, бактерії, гриби, алергени, які потрапляють в порожнину рота і носа, вступають в контакт з імунними клітинами аденоїдів і інших мигдалин. Потім ці клітини продукують клітини пам’яті, які запам’ятовують ту чи іншу бактерію або вірус.

Аденоїди присутні вже при народженні і збільшуються протягом усього періоду дитинства. У більшості людей вони зменшуються в розмірах в період статевого дозрівання і можуть практично відсутні в зрілому віці. З цієї причини аденоїдит зазвичай є проблемою дитинства і юності.

Аденоїдит виникає при запаленні аденоїдної тканини в результаті інфекції, алергії або подразнення від шлункової кислоти. Постійне запалення може привести до гіпертрофії аденоїдів, яка є причиною багатьох ускладнень таких, як секреторний отит і порушення слуху.

Чому виникає аденоїдит?

Багато віруси, бактерії і алергени можуть викликати запалення аденоїдної тканини. Вірусна інфекція верхніх дихальних шляхів часто передує гострому аденоїдиту. При цьому легко можуть приєднуватися бактерії і підтримувати це запалення.

Найбільш поширені бактерії, які викликають запалення аденоїдів включають:

  • Haemophilus influenzae
  • Strep pneumonia
  • Strep pyogenes
  • Staph aureus

Вважається, що алергія відіграє роль у розвитку аденоїдита і подальшому розростанні аденоїдів. Алергени, вдихувані через ніс, вступають в контакт з аденоїдною тканиною. Тканини будуть розростатися, реагуючи на алерген і продукувати імунні антитіла.

Хронічне подразнення від шлункової кислоти в умовах ГЕРХ (ГЕРХ) також може грати роль в розвитку аденоїдита і гіпертрофії аденоїдів.

Як проявляється аденоїдит у дитини?

Симптоми аденоїдита включають в себе:

  • нежить
  • стікання слизу по задній стінці горла
  • закладеність носа
  • хропіння
  • кашель
  • лихоманку
  • неприємний запах з рота

Постійне запалення аденоїдної тканини призводить до її розростання і подальшої гіпертрофії аденоїдів. Ця гіпертрофія може призвести до обструкції носових дихальних шляхів і обструкції євстахієвих труб, що, в свою чергу, призводить до інших проблем, таких як обструктивне апное уві сні (ОАС) і гострий середній отит.

Лор-лікар або педіатр може поставити діагноз аденоїдит або гіпертрофія аденоїдів на підставі огляду. Також, для оцінки ступеня розростання аденоїдів проводиться відеоскопія порожнин носа.

Як лікувати аденоїдит і розростання аденоїдів?

Як правило, неускладнені вірусні інфекції верхніх дихальних шляхів, які є частою причиною аденоїдита проходять протягом 5-7 днів.

Якщо симптоми зберігаються або клінічні прояви наводять на думку про бактеріальну етіологію, такі як висока температура або гнійні виділення з носа або горла, перша лінія лікування – це антибіотики, що охоплюють найбільш поширені патогенні мікроорганізми.

Якщо вважається, що аденоїдит є вторинним по відношенню до алергії, дитині може бути призначений курс назальних стероїдних спреїв, щоб побачити, чи викликає це полегшення симптомів. Також при підозрі на алергію можуть призначатися алергопроби і аналізи крові на алергени.

Якщо вважається, що аденоїдит є вторинним по відношенню до ГЕРБ, лікування цього стану за допомогою зміни способу життя і дієти з застосуванням або без застосування Н2-блокаторів або інгібіторів протонного насоса може забезпечити достатнх полегшення симптомів.

Коли необхідно видаляти аденоїди?

При відсутності симптоматичного поліпшення після лікування або якщо у пацієнта є кілька епізодів аденоїдита, або ускладнення у вигляді секреторного отиту або апное, необхідно звернутися до отоларинголога для подальшої оцінки і можливого хірургічного втручання.

Аденоїдит є поширеною проблемою у дітей і може бути неминучим, так як вони часто знаходяться в контакті з поширеними патогенами і алергенами, які викликають запалення. Діти з рецидивуючим аденоїдітом або розростанням аденоїдної тканини (гіпертрофії) повинні бути проконсультовані ЛОР-лікарем (оториноларингологом).

Проте, вкрай важливо звернутися за лікуванням до виникнення хронічного аденоїдита, і гіпертрофії аденоїдів, оскільки це може привести іноді до серйозних ускладнень і зниження якості життя дитини.

 Записатись на прийом
Залишіть свої контактні дані і наш менеджер зв’яжеться з вами за для обговорення деталей.