fbpx

Що таке артеріальна гіпертензія?

Артеріальна гіпертензія

Артеріальна гіпертензія — це стійке підвищення систолічного та/або діастолічного артеріального тиску від 140/90 мм рт.ст. і вище.

Більш ніж у 90% випадків причину  стійкого підйому артеріального тиску виявити не вдається. У такому випадку діагностують первинну артеріальну гіпертензію.

Приблизно у 10% пацієнтів з артеріальною гіпертензією підвищення артеріального тиску виникає внаслідок інших хвороб – хронічних захворювань нирок, захворювань ендокринних органів – наднирників, щитовидної залози, вроджених вад розвитку серця та судин тощо. Таку гіпертензію називають вторинною або симптоматичною.

Артеріальна гіпертензія є найпоширенішим захворюванням серцево-судинної системи. За даними досліджень, в розвинутих країнах  підвищені цифри АТ виявляють у 30% дорослого населення.

Чому підвищення артеріального тиску шкідливе для здоров’я?

Підвищення артеріального тиску утруднює роботу серця, воно починає працювати з більшим навантаженням. Збільшення тиску крові на стінку судин може призвести до їх ушкодження та є основною причиною  розвитку патологічних змін в серці, мозку, очах, нирках.

Клінічні дослідження довели, що підвищення артеріального тиску на кожні 20/10 мм рт.ст. вдвічі збільшує ризик розвитку серцево-судинних захворювань (ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарда, мозкового інсульту).

Які органи  уражаються артеріальною гіпертензією в першу чергу?

Серце.      Збільшується навантаження на серцевий м’яз, і потовщується стінка лівого шлуночка. Серце постійно потребує підвищеного кровопостачання, а резерв скорочується. Тому у хворих з гіпертрофією частіше виникають інфаркти, аритмії і серцева недостатність.

Судини.    Через підвищений тиск травмується внутрішня оболонка судини, відбувається потовщення її стінки і в місці мікротріщин починають формуватися атеросклеротичні бляшки.

Головний мозок.    Порушується регуляція мозкового кровотоку, і при тривалому перебігу гіпертензії в мозку можуть відбуватися маленькі (лакунарні) інфаркти з подальшим порушенням пам’яті і зниженням інтелекту або розвинутися гострий інсульт.

Нирки.      Відбувається поступовий склероз судин і тканин нирок. Порушується їх видільна функція, що може привести до хронічної ниркової недостатності.

Сітківка ока.    Розвивається спазм артерій сітківки, порушення відтоку крові з вен, що веде до погіршення зору і сліпоти.

Які основні фактори  впливають на підвищення артеріального тиску?

  • з віком тиск зростає;
  • рівні артеріального тиску (середній показник) у жінок зрілого віку нижчі, ніж у чоловіків (це пояснюється більш високою передчасною смертністю чоловіків середнього віку з високим рівнем артеріального тиску, а також змінами в жіночому організмі в постклімактичному періоді);
  • вживання кухонної солі понад фізіологічну норму (такою вважається 3-4 грами на добу) сприяє підвищенню АТ;
  • часте вживання продуктів з достатнім вмістом кальцію, калію і магнію зменшує ризик підвищення артеріального тиску;
  • зростання маси тіла на 10% супроводжується підвищенням АТ;
  • алкоголь і вживання надмірної кількості кави підвищують артеріальний тиск;
  • у осіб, що ведуть малорухливий спосіб життя, ризик виникнення гіпертензії вищий на 30-40%;
  • гіпертензія частіше реєструється у тих пацієнтів, батьки яких мали підвищений тиск.

Які симптоми артеріальної гіпертензії ?

  • підвищений тиск (140/90);
  • головний біль (найчастіше — в потиличній чи тім’яній частині);
  • періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення;
  • біль у ділянці серця;
  • прискорене серцебиття (понад 90 разів на хвилину) у спокійному стані;
  • відчуття задухи.

У більшості випадків початок артеріальної гіпертензії лишається непоміченим. Якщо артеріальний тиск підвищується поступово, то на головні болі, запаморочення зазвичай не зважають.

Підвищення тиску можуть супроводжувати загальна слабкість, дратівливість, сонливість. Подібні симптоми притаманні абсолютно різним недугам, саме з цим пов’язане пізнє звернення хворих до фахівця, коли АГ виявляють випадково під час візиту до лікаря з інших причин.

Ще гірше, коли вже на кардіограмі виявляються зміни у вигляді гіпертрофії лівого шлуночка чи окуліст фіксує зміну судин очного дна. Це означає, що підвищений АТ уже встиг завдати шкоди серцю і судинам і починати лікувати його слід було ще рік тому.

Яким є лікування артеріальної гіпертензії ?

Лікування гіпертонії має відбуватися тільки під наглядом лікаря.

Зміни режиму харчування та способу життя можуть поліпшити контроль артеріального тиску і знизити ризик ускладнень для здоров’я. Однак медикаментозне лікування часто буває необхідним для людей, для яких зміна способу життя є неефективною або недостатньою.

Якщо ви вперше виявили у себе тиск у стані спокою вище 140/90, турбують головний біль, шум у вухах, слабкість — зверніться до лікаря.

Тільки медичний спеціаліст може поставити діагноз і призначити відповідні ліки.

Яка профілактика артеріальної гіпертензії ?

  • фізична активність, заняття спортом, ранкова гімнастика, плавання, фітнес, спортзал. Навантаження повинні бути легкими або помірними, високі фізичні навантаження шкідливі;
  • дієта з обмеженням солі до 4 грамів на добу. Виключення з харчування продуктів з надлишком солі (чіпси, солоності, ковбаси, консерви). Заміна солі на прянощі і часник;
  • різке скорочення в харчуванні тваринних жирів і вуглеводів зі зниженням ваги тіла. Це профілактика атеросклерозу, ожиріння;
  • збагачення раціону калієм, кальцієм;
  • відмова від шкідливих звичок;
  • захист організму від емоційних і фізичних стресів;
  • контроль артеріального тиску;
  • регулярне відвідування лікаря.

Отже якщо у Вас є проблема, радимо не зволікати та звернутися за допомогою до фахівців нашого медичного центру: лікаря-кардіолога або сімейного лікаря.

 Записатись на прийом
Залишіть свої контактні дані і наш менеджер зв’яжеться з вами за для обговорення деталей.